sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Wyżej i wyżej
2013-04-05 10:24


Unikalne fotografie, wywiady i cytaty z książek dotyczące najwybitniejszej kobiety w dziejach himalaizmu – Wandy Rutkiewicz, prezentuje wałbrzyska Biblioteka Pod Atlantami. Słynna taterniczka i alpinistka, która zdobywała ośmiotysięczniki obchodziłaby w tym roku 70 urodziny. Zaginęła jednak ponad 20 lat temu, podczas wchodzenia na szczyt Kanczendzongi.- Z pewnością była to osoba bardzo zdeterminowana w dążeniu do celu. Ta cecha nie zjednywała jej przyjaciół. Miała opinię osoby trudnej w relacjach, szczególnie podczas wspinaczki - mówi Cezary Kasiborski, kurator wystawy. - W latach 70-tych powstał nawet film „Temperatura Wrzenia”, w którym w dość kontrowersyjny sposób ukazano jej sylwetkę – dodaje. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Michałem Błaszkiewiczem, bratem alpinistki. Dzięki niemu wzbogacono ją o unikalne fotografie z okresu młodości Wandy Rutkiewicz. Zdjęcia ukazują również Płungiany, miejsce urodzenia słynnej Polki.


Widzimy na nich między innymi rodzinny dom alpinistki, który spłonął rok temu. Wystawa pełna jest również cytatów z książek dostępnych w zbiorach biblioteki oraz wywiadów z himalaistką. - Po tym jak w roku 1978 zdobyła Mount Everest, przeprowadzono z nią ponad sto wywiadów. Warto nadmienić, że była trzecią kobietą i pierwszym Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt świata – podkreśla Kasiborski. Wanda Rutkiewicz za swój największy sukces uważała zdobycie szczytu K2. Za cel wyznaczyła sobie pokonanie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Zdobyła aż 8 z nich. Zaginęła jednak w 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongi, trzeci co do wysokości szczyt świata. Wystawa dotycząca najwybitniejszej himalaistki w dziejach potrwa do 8 marca. Można ją podziwiać w galerii książki w wałbrzyskiej bibliotece.
Źródło:30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: