sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Historia Starego Zdroju
2014-08-12 13:37

Stary Zdrój jest dzielnicą Wałbrzycha. Natomiast dawniej była to wieś przy trakcie prowadzącym z Miroszowa do Świebodzic. W XIV wieku uzdrowisko nosiło nazwę Aqua Antiqua czyli Stara Woda. Później otrzymało nazwę Altwasser. Te informacje można znaleźć w dokumentach parafialnych z tego okresu. Pierwszy sezon uzdrowiskowy miał miejsce w 1646 roku. Jednak szybki rozkwit miejscowości można było zauważyć w latach 1751-1851. Te sto lat zaliczanych jest do najbardziej świetlnych dla Starego Zdroju. Atrakcją uzdrowiska był oczyszczony staw obok szybu Chwalibóg, po którym goście w wolnym czasie mogli pływać łodziami. W samym centrum stawu znajdowała się wyspa, gdzie wieczorami odbywały się pokazy fajerwerków.


Organizowano również wycieczki do Lisiej Sztolni i pobliskiego Szczawna-Zdroju przez wzgórze Cedymina. Kto nie chciał pieszo wędrować, mógł skorzystać z autobusu konnego. W latach trzydziestych XIX wieku zostały wybudowane nowe łazienki, które nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Miejscowość uzdrowiskową charakteryzowała hala spacerowa, a dla pensjonariuszy wybudowano dom gościnny o nazwie „Burgof”. W kuchni wyodrębnione było specjalne miejsce do przyrządzania koszernych potraw, skierowanych pod adresem wyznawców mojżeszowych. W uzdrowisku Aqua Antiqua nie brakowało gości, pomimo wysokich cen związanych z pobytem. Przebywały tu światowej sławy osobistości, np. wybitny polityk i publicysta oświeceniowy Hugo Kołłątaj czy kompozytor Michał Kleofas Ogiński. Uzdrowisko rozwijało się w szybkim tempie. Rozkwit górnictwa spowodował upadek uzdrowiska Stary Zdrój, gdzie w 1868 roku górnicze prace naruszyły źródło wód mineralnych. Ostatni kuracjusze gościli tam w 1873 roku. W roku 1910 Stary Zdrój został włączony do gminy Wałbrzych. Po dawnym uzdrowisku w Starym Zdroju pozostały tylko nazwy ulic i zabytkowa budowla Dworca Miasto. W dzisiejszych czasach kuracjusze odwiedzają Szczawno-Zdrój i Jedlinę-Zdrój, które są uzdrowiskami w rejonie wałbrzyskim.

 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: