sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Wałbrzyska dzielnica Gaj
2014-08-12 13:39

Gaj rozciąga się w południowej części Wałbrzycha, gdzie domy otoczone są mocno zdewastowanymi terenami przemysłowymi. Znajduje się tam wysypisko śmieci komunalnych i komercyjne składowisko odpadów toksycznych oraz zniszczona kopalnia węgla kamiennego z licznymi hałdami. Wcześniej teren Gaju należał do dzielnicy Sobięcin. W 1743 roku mieszkało w Gaju 11 tkaczy, którzy pracowali chałupniczo. W 1761 roku została wybudowana w dolnej części miejscowości pierwsza kopalnia węgla kamiennego. Od 1820 roku powstały następne kopalnie, z których część należała do Hochbergów. W 1876 roku wszystkie kopalnie zostały połączone w jedną o nazwie „Furstensteiner Grube”.


Na przełomie XIX i XX wieku powstał tu szpital i osiedle zaczęło się powiększać. Ze względu na ukształtowanie terenu Gaj nie mógł się jednak intensywnie rozwijać. Najbardziej dogodne miejsca zostały wykorzystane przez kolej i przemysł górniczy, gdzie powstały kopalnie i koksownie. W 1927 roku Gaj posiadał miejską linię autobusową. Po 1945 roku osiedle nosiło nieoficjalną nazwę Tobruk. Nie uległ zmianie charakter miejscowości. W 1950 roku Gaj stał się dzielnicą Wałbrzycha, a kopalnia nosiła wtedy nazwę „Bolesława Chrobrego”. Została ona w 1960 roku połączona z Kopalnią Węgla Kamiennego „Mieszko” z Podgórza i otrzymała nazwę „Wałbrzych”. W latach osiemdziesiątych zaczęło rozwijać się budownictwo jednorodzinne. Po upadku górnictwa w latach dziewięćdziesiątych rozwój osiedla został zahamowany. Zamknięto również wybudowany wcześniej szpital, po którym zostały tylko ruiny dwóch budynków. Obecnie Gaj nie należy do ciekawych dzielnic Wałbrzycha.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: