Harcerze z 15 ŚŚDH TROTER zajęli pierwsze miejsce podczas XV Ogólnopolskiego Rajdu Szlakiem Wieży Spadochronowej w Katowicach, którego celem jest przypomnienie wydarzeń, jakie rozegrały się na Śląsku w pierwszych dniach II wojny światowej.
Świebodziccy harcerze zmierzyli się z drużynami z różnych zakątków Polski podczas zadań, które miały sprawdzić ich wytrzymałość, spryt, wiedzę historyczną, zdolność logicznego myślenia i orientację w terenie. Szczególnym wyzwaniem okazało się dla nich pokonanie toru przeszkód na specjalnej sali treningowej Państwowej Straży Pożarnej. Mimo ogromnej konkurencji udało im się wygrać w swojej - gimnazjalnej - grupie wiekowej. To już trzecie w bieżącym roku (po rajdach w Strzegomiu i Jaworze) zwycięstwo druhen i druhów z "Trotera" na imprezach poświęconych II wojnie światowej, jednak pierwsze tak prestiżowe.
W sobotę 4.09."Troteranie" uczestniczyli w rekonstrukcji obrony Wieży Spadochronowej. Było to dla nich najważniejsze wydarzenie całego wyjazdu - ich drużyna od wielu lat nosi imię Obrońców Wieży Spadochronowej.
Wybudowana w 1937 roku Wieża służyła pierwotnie szkoleniu młodych lotników i skoczków spadochronowych. We wrześniu 1939 roku stanowiła ona ważny punkt obserwacyjno - meldunkowy. Po wycofaniu się z Katowic oddziałów Wojska Polskiego obsadzona została przez oddział śląskich harcerzy. Prowadzony przez nich ostrzał pozycji niemieckim skutecznie zamykał agresorom drogę do śródmieścia Katowic. Nie ulegli broni maszynowej i lotnictwu. Ich stanowisko udało się Niemcom zlikwidować dopiero przy użyciu broni artyleryjskiej. Ciała zabitych obrońców zrzucone zostały z najwyższej platformy Wieży. Do dziś nie udało się ustalić ich tożsamości.
źródło: swiebodzice.pl
Gabinet Osobliwości w Zamku Książ to unikatowa w skali kraju wystawa stała, która nieustannie ewoluuje, wzbogacając się o nowe, spektakularne obiekty. Już w lutym zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zupełnie nowe eksponaty oraz wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach z kolekcjonerami.
czytaj więcejW Bielawie odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Dolnośląskie zagłębie przemysłowe III Rzeszy. Praca przymusowa i produkcja zbrojeniowa. Bielawa – Pieszyce – Dzierżoniów”.
czytaj więcej22 grudnia 1985 roku doszło do wybuchu metanu w jednym z szybów KWK "Wałbrzych". W wyniku tej największej w powojennej historii wałbrzyskiego górnictwa katastrofy śmierć poniosło 18 górników.
Najmłodszy z górników miał 18 lat, najstarszy 42. Jako jedyny katastrofę przeżył Andrzej Zieliński - inicjator powstania tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia, którą odsłonięto 22 grudnia 2010 roku w 25 rocznicę tej tragedii. Co roku rodziny, przyjaciele, znajomi, górnicy, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic oddają cześć tragicznie zmarłym zapalając symbolicznie 18 zniczy.
Ulica Beethovena w Wałbrzychu otrzymała ogromne dofinansowanie na rewitalizację terenów pogórniczych, ponieważ tu było ich wyjątkowo dużo - warto to przypomnieć w dniu górniczego święta. Tu swoją główną siedzibę miała Kopalnia Węgla Kamiennego "Bolesław Chrobry" działająca od około 1780 roku. Pierwotnie nosiła nazwę „Bahnschacht”, później, jako dużej kopalni Hochbergów, właścicieli Książa, nadano jej nazwę „Fürstenstein-gruben-Balinschachtanlange”. W 1945, kiedy zyskała polską nazwę, kopalnia posiadała pięć czynnych szybów, w tym jeden wydobywczy podwójny. Poziomy wydobywcze znajdowały się na głębokości 365 m i 470 m pod ziemią. Wiele obiektów przy ulicy zostało wyburzonych po zakończeniu II wojny światowej - zakłady i fabryki zostały okradzione i wywiezione przez Rosjan na teren ZSRR. Część budowli kopalnianych służy do dziś, między innymi jako siedziba MOPS-u. Opuszczone pozostają: schrony i wartownie, łaźnia, magazyny i biurowce wraz z przychodnią, budynki techniczne, hala nadszybia oraz szyby "Bolesław Chrobry Wschód" i "Zachód" (Wikipedia). Dziś to własność prywatna, próbowano je zezłomować, ale trafiły do rejestru zabytków.
czytaj więcejOd 3 do 7 grudnia 2025r. serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania mieszkańców, pasjonatów górniczych tradycji.
czytaj więcej