sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Świebodziccy harcerze na katowickiej Wieży Spadochronowej
2010-09-07 11:23

Harcerze z 15 ŚŚDH TROTER zajęli pierwsze miejsce podczas XV Ogólnopolskiego Rajdu Szlakiem Wieży Spadochronowej w Katowicach, którego celem jest przypomnienie wydarzeń, jakie rozegrały się na Śląsku w pierwszych dniach II wojny światowej.

Świebodziccy harcerze zmierzyli się z drużynami z różnych zakątków Polski podczas zadań, które miały sprawdzić ich wytrzymałość, spryt, wiedzę historyczną, zdolność logicznego myślenia i orientację w terenie. Szczególnym wyzwaniem okazało się dla nich pokonanie toru przeszkód na specjalnej sali treningowej Państwowej Straży Pożarnej. Mimo ogromnej konkurencji udało im się wygrać w swojej - gimnazjalnej - grupie wiekowej. To już trzecie w bieżącym roku (po rajdach w Strzegomiu i Jaworze) zwycięstwo druhen i druhów z "Trotera" na imprezach poświęconych II wojnie światowej, jednak pierwsze tak prestiżowe.



W sobotę 4.09."Troteranie" uczestniczyli w rekonstrukcji obrony Wieży Spadochronowej. Było to dla nich najważniejsze wydarzenie całego wyjazdu - ich drużyna od wielu lat nosi imię Obrońców Wieży Spadochronowej.

Wybudowana w 1937 roku Wieża służyła pierwotnie szkoleniu młodych lotników i skoczków spadochronowych. We wrześniu 1939 roku stanowiła ona ważny punkt obserwacyjno - meldunkowy. Po wycofaniu się z Katowic oddziałów Wojska Polskiego obsadzona została przez oddział śląskich harcerzy. Prowadzony przez nich ostrzał pozycji niemieckim skutecznie zamykał agresorom drogę do śródmieścia Katowic. Nie ulegli broni maszynowej i lotnictwu. Ich stanowisko udało się Niemcom zlikwidować dopiero przy użyciu broni artyleryjskiej. Ciała zabitych obrońców zrzucone zostały z najwyższej platformy Wieży. Do dziś nie udało się ustalić ich tożsamości.

 

źródło: swiebodzice.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: