sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Pionierskie lata Świebodzic 1945 -1950
2010-11-20 09:51

W programie obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w dniu 11 listopada 2010 roku znalazła się również uroczysta promocja książki Pionierskie lata Świebodzic 1945 -1950. Wspomnienia. Książka ta jest podsumowaniem kolejnego etapu projektu Pionierzy Świebodzic, który jest realizowany od dwóch lat.

W ubiegłym roku w ramach obchodów jubileuszu 730 - lecia miasta, w dniu 11 listopada 2009 roku, została otwarta wystawa Pionierskie lata Świebodzic, na którą złożyły się zdjęcia i dokumenty życia społecznego z lat 1945 - 1950. Podczas osobistych spotkań z pierwszymi mieszkańcami Świebodzic zebrano wiele cennych wspomnień, z których powstała książka dokumentująca trudne powojenne lata. Ale były to też lata pełne radości z odzyskanej wolności, dachu nad głową, pracy, lata optymizmu i wiary w przyszłość. Lata 1945 - 1950 to czas kiedy w Świebodzicach organizowała się nie tylko władza i administracja polska ale również przemysł, oświata, kultura, sport. Panowała swoboda religijna: płomienne i patriotyczne kazania głosił ksiądz Władysław Lorek a religii (jeszcze wtedy obecnej w szkole) uczyła niezwykła zakonnica siostra Cecylia Turek. Procesje Bożego Ciała gromadziły wiernych równie licznie co uczestników pochodów pierwszomajowych.



Oprócz zdjęć , które znalazły się w książce, goście zebrani w Miejskim Domu Kultury mogli obejrzeć prezentację zawierającą niezwykle bogaty materiał ilustracyjny nie publikowany w wydanych wspomnieniach. I to materiał o znaczeniu historycznym nie tylko dla mieszkańców Świebodzic. Jedno z prezentowanych zdjęć przedstawia grupę oficerów w towarzystwie gen. Władysława Sikorskiego, wśród których znajduje się Stanisław Tynowski, żołnierz II Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino i Bolonię. Niezwykle ciepłe wspomnienia o Wandzie i Stanisławie Tynowskich znalazły się w książce dzięki ich córce Pani Elżbiecie Szpunar. Do książki trafiły również wspomnienia Alicji i Władysława Nogieciów, opatrzone niezwykle interesującym współczesnym komentarzem ich syna Piotra, za pośrednictwem prof. dr. hab. Krzysztofa Jaworskiego i mgr Zofii Jaworskiej, zebrane podczas przygotowań do jubileuszu 700 - lecia miasta w 1979 roku.

Wszyscy pionierzy, których wspomnienia znalazły się w książce Pionierskie lata Świebodzic 1945 - 1950. Wspomnienia otrzymali ją z rąk Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza." To jest dziedzictwo, z którego czerpiemy wszyscy" powiedział Burmistrz podkreślając znaczenie tej książki dla młodego pokolenia.


Lektura tej publikacji zmusi nie tylko do przemyśleń i refleksji ale również do weryfikacji zawartych w niej informacji. Projekt Pionierzy Świebodzic pozostaje cały czas otwarty a jego twórcy nie uzurpują sobie prawa określania mianem "pionierzy" wyłącznie bohaterów tej książki. Wspomnienia kolejnych osób, które zdecydują się na udział w tym projekcie będą zamieszczone na stronie internetowej a w przyszłości być może posłużą jako kontynuacja wydanej właśnie książki.

Książkę można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, która jest jej wydawcą.

 

 

źródło: swiebodzice.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: