sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Jedlinka – wehikuł czasu
2011-11-30 09:52

„Teatr historii” – pod takim hasłem zastała udostępniona nowa forma zwiedzania Pałacu w Jedlince. Gości monumentalnego obiektu przywita między innymi Hans Christoph von Seher – Thoss, Albert Shpeer, czy Carl Krister. Osobistości opowiedzą o przeszłości pałacu, a grupa rekonstrukcji historycznej z Nowego Targu, jako nazistowscy żołnierze dadzą prawdziwy pokaz. Teatralna forma zwiedzania pałacu trwa około godziny. W pierwszych pomieszczeniach gości przywita Hans Christoph von Seher – Thoss, mąż hrabiny Charlotty – założycielki Jedliny – Zdroju. Feldmarszałek wojska austriackiego, który był właścicielem pałacu, opowie o początkach swojej posiadłości. Następnie goście przeniosą się do XIX wieku, kiedy zarządcą Jedlinki był Carl Krister. Duch tej barwnej postaci przybliży historię związaną z produkcją znanej na całym świecie porcelany. Następna część poświęcona jest okresowi II wojny światowej. W tym czasie w pałacu mieściła się nazistowska organizacja Todt, która zajmowała się między innymi budową tajemniczego kompleksu Riese. Goście spotkają się z ministrem amunicji i uzbrojenia III Rzeszy, Albertem Shpeer’em. Z pomocą nazistowskich żołnierzy zaprezentuje w jaki sposób ukrywano depozyty bankowe i kosztowności przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Wybuchy oraz wystrzały z pistoletów i moździerzy to specjalność grupy rekonstrukcji historycznej z Nowego Targu. Pasjonaci odgrywają rolę 17 dywizji piechoty, 21 regimentu armii Wermachtu. Rekonstruktorzy posiadają repliki strojów i broni w 100% zgodne z realiami tamtych czasów. Spektakularne pokazy i teatralna forma zwiedzania obiektu, sprawia że Pałac w Jedlince stał się swoistym wehikułem czasu.


źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: