sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Głos hrabiego von Moltke
2012-02-15 09:43

Aż 123 lata mają nagrania, odnalezione ponad pięćdziesiąt lat temu w bibliotece Thomasa Alva Edisona. Dopiero w 2005 roku rozpoczęły się prace mające na celu odczytanie ich treści. Okazało się, że zawierają one zapis głosów znanych postaci historycznych: hrabiego Helmutha Karla Bernharda von Moltke oraz niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarka.


W 1957 roku w bibliotece Thomasa Alva Edisona, jednego z najbardziej znanych wynalazców świata, znaleziono drewnianą skrzynię zawierającą stare cylindry z fonografu. Aż do 2005 roku nikt nie okazał zainteresowania znaleziskiem, które okazało się historycznym skarbem. Dzięki pomocy niemieckiego inżyniera i archeologa dźwięku Stephana Puille udało się przetranskrybować zebrany materiał. Po porównaniu wypowiedzi z nagrań z wypowiedziami zapisanymi na stronach dziewiętnastowiecznych gazet stwierdzono, iż głosy należą do hrabiego von Moltke, a także kanclerza Ottona von Bismarka. Hrabia, który w 1867 kupił majątek ziemski w Krzyżowej, będącego w okresie II Wojny Światowej miejscem konspiracji przeciwko Hitlerowi,cytuje na nagraniach „Fausta” Goethego oraz Shakespeare- ’a. Zapisy te powstały 21 października 1889 roku w Krzyżowej, przy udziale Adelberta Theodora Edwarda Wangemanna, asystenta Thomasa Edisona. Niemieckiego kanclerza nagrano zaś w jego posiadłości w Friedrichsruh. Recytuje fragment piesni In Good Old Colony Times” i „Gaudeamus Igitur”, a także początek poematu „Als Kaiser Rotbart lobesam” oraz Marsylianki. Dyrektor Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Annemarie Franke twierdzi, że nagrania są bezcenne historycznie. Fakt, iż Thomas Edison przyjechał z Paryża specjalnie do Krzyżowej, by nagrać hrabiego pokazuje jak ważną osobą był Helmuth Karl Bernhard von Moltke w ówczesnej Europie. Mówi także, że hrabia przewidział obecną sytuację, gdyż na jednym z nagrań słychać jak mówi, iż najnowszy wynalazek inżyniera pozwoli na wysłuchanie osoby, która od dawna nie żyje.
źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: