Plakaty propagandowe z lat 80. XX wieku, przeciwko USA, NATO i programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana oraz fotoreportaże z życia radzieckiej armii i sowieckiej partii komunistycznej, zostały znalezione w piwnicach I Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kasprowicza. Obecny budynek I LO imienia Jana Kasprowicza ma już ponad sto lat. Z tego powodu budynek ma swoją historię i skrywa przed wszystkimi wiele nieodkrytych jeszcze tajemnic. Miasto Świdnica wybudowało budynek w 1912 roku z przeznaczeniem na żeńską szkołę średnią. W czasie II Wojny Światowej wykwaterowano stąd uczniów i Niemcy urządzili szpital wojskowy.
Tuż po wojnie obiekt przy ulicy Pionierów 30 zajęli Rosjanie na „dom oficera” i zajmowali go aż do 1991 roku. W ostatnich dniach budynek odsłonił swoją kolejną „tajemnicę”. W piwnicach szkoły znaleziono komplet dobrze zachowanych plakatów propagandowych z lat osiemdziesiątych XX wieku. Przede wszystkim wymierzonych przeciwko USA, NATO, przeciwko programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana. W zbiorze znajdują się także fotoreportaże z „życia” radzieckiej armii i sowieckiej partii komunistycznej.
Źródło:30minut
Gabinet Osobliwości w Zamku Książ to unikatowa w skali kraju wystawa stała, która nieustannie ewoluuje, wzbogacając się o nowe, spektakularne obiekty. Już w lutym zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zupełnie nowe eksponaty oraz wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach z kolekcjonerami.
czytaj więcejW Bielawie odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Dolnośląskie zagłębie przemysłowe III Rzeszy. Praca przymusowa i produkcja zbrojeniowa. Bielawa – Pieszyce – Dzierżoniów”.
czytaj więcej22 grudnia 1985 roku doszło do wybuchu metanu w jednym z szybów KWK "Wałbrzych". W wyniku tej największej w powojennej historii wałbrzyskiego górnictwa katastrofy śmierć poniosło 18 górników.
Najmłodszy z górników miał 18 lat, najstarszy 42. Jako jedyny katastrofę przeżył Andrzej Zieliński - inicjator powstania tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia, którą odsłonięto 22 grudnia 2010 roku w 25 rocznicę tej tragedii. Co roku rodziny, przyjaciele, znajomi, górnicy, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic oddają cześć tragicznie zmarłym zapalając symbolicznie 18 zniczy.
Ulica Beethovena w Wałbrzychu otrzymała ogromne dofinansowanie na rewitalizację terenów pogórniczych, ponieważ tu było ich wyjątkowo dużo - warto to przypomnieć w dniu górniczego święta. Tu swoją główną siedzibę miała Kopalnia Węgla Kamiennego "Bolesław Chrobry" działająca od około 1780 roku. Pierwotnie nosiła nazwę „Bahnschacht”, później, jako dużej kopalni Hochbergów, właścicieli Książa, nadano jej nazwę „Fürstenstein-gruben-Balinschachtanlange”. W 1945, kiedy zyskała polską nazwę, kopalnia posiadała pięć czynnych szybów, w tym jeden wydobywczy podwójny. Poziomy wydobywcze znajdowały się na głębokości 365 m i 470 m pod ziemią. Wiele obiektów przy ulicy zostało wyburzonych po zakończeniu II wojny światowej - zakłady i fabryki zostały okradzione i wywiezione przez Rosjan na teren ZSRR. Część budowli kopalnianych służy do dziś, między innymi jako siedziba MOPS-u. Opuszczone pozostają: schrony i wartownie, łaźnia, magazyny i biurowce wraz z przychodnią, budynki techniczne, hala nadszybia oraz szyby "Bolesław Chrobry Wschód" i "Zachód" (Wikipedia). Dziś to własność prywatna, próbowano je zezłomować, ale trafiły do rejestru zabytków.
czytaj więcejOd 3 do 7 grudnia 2025r. serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania mieszkańców, pasjonatów górniczych tradycji.
czytaj więcej