sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Historia Sobięcina
2014-08-12 13:38

Historia Sobięcina dawnego Hermsdorf sięga 1830 roku. W początkowym okresie mieszkało tam około 300 mieszkańców. Dla katolików w latach 1871-1873 wybudowana została pierwsza kaplica wraz z sierocińcem pod wezwaniem św. Barbary, który był w stanie pomieścić 200 dzieci. Kiedy w 1908 roku władze Prus wyraziły zgodę na budowę nowej świątyni, to już tego samego roku położono pod kościół kamień węgielny. Według planu świątynia przystosowana została na 2000 osób. Miejsc siedzących przygotowano 650. Warstwa korka impregnowanego o grubości trzech centymetrów pokryła ściany. Ze względu na oszczędności kościół wybudowano z muru pruskiego. Został on oddany do użytkowania w 1910 roku, a jego patronem został św. Józef Oblubieniec.


Początek prześladowania kościoła przez faszyzm przypada na 1938 rok, gdzie np. rozwiązano organizacje kościelne i ograniczono nauczanie religii. W czasie II Wojny Światowej miały miejsce nabożeństwa organizowane dla Polaków i ludzi innych narodowości, których zmuszano do niewolniczej pracy. Po wyzwoleniu Polski w 1945 roku kościół powrócił do Polaków. Zaczęła w tym czasie napływać ludność z centralnej i wschodniej Polski z miasta Borysławia. Byli to przeważnie górnicy. Sobięcin w latach 1945-1950 uznany był za samodzielne miasto. Szybki rozwój przemysłu węglowego spowodował, że na te tereny zaczęła masowo przybywać ludność innych narodowości, w większości wyznania katolickiego. Byli to osadnicy z Niemiec, Czech i Śląska. Błyskawiczny rozkwit górnictwa przyczynił się do przyłączenia Sobięcina do Wałbrzych. Dzielnica ta dawniej tętniła życiem i zamieszkiwali ją przeważnie rodziny górnicze. Po zamknięciu kopalni w latach dziewięćdziesiątych Sobięcin zaczął tracić dawną świetlność i zaczęło rosnąć bezrobocie. Dziś jest to biedna dzielnica, gdzie zabytkowe kamienice od lat nie są restaurowane. Wybudowanie tam największego kompleksu handlowo-rozrywkowego, Galerii „Victoria” może przyczynić się w przyszłości do ponownego rozwoju tej dzielnicy i zmniejszenia bezrobocia.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: