sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Glinik Nowy
2014-08-12 13:38

Wyróżniamy trzy południowe dzielnice Wałbrzycha: Glinik Nowy, Glinik Stary i Gaj. Ta pierwsza jest jednym z najwyżej położonych osiedli wałbrzyskich. Rozciąga się on w południowo-zachodniej części miasta. Podobnie, jak z Glinika Starego roztacza się z niego malowniczy widok na wałbrzyskie góry. W początkowym okresie Glinik Nowi i Stary stanowiły jedną wieś. Glinik Nowy należał do Hochbergów i zamieszkiwali go tkacze, trudniący się chałupnictwem. W 1765 roku wartość majątku hrabiego von Hochberga była wysoka. W rym czasie mieszkał tam jeden kmieć, 20 rzemieślników, 24 zagrodników i 28 tkaczy.


W 1785 roku w Gliniku Nowym i Starym mieszkał jeden zagrodnik i 33 chałupników. W 1825 roku w miejscowości stały 33 domy i szkoła ewangelicka. We wsi znajdowały się: 25 warsztatów płócienniczych, młyn wodny, dwie krochmalnie i dwie gorzelnie. Ludność wyznania ewangelickiego należała do parafii w Unisławiu Śląski, a katolicy w Rybnicy Leśnej. Pod koniec XIX wieku w Gliniku Nowym powstały kopalnie i zaczęło rozrastać się związane z nimi osiedle górnicze. Nastąpił błyskawiczny rozwój miejscowości. Wzniesiono w tym czasie w pobliżu drogi do Mieroszowa schronisko o nazwie „Kaiser Friedrich - Baude”. W okolicy znajdowały się trasy narciarskie i tor saneczkowy. Rozkwit osady zahamowała II Wojna Światowa. W 1951 roku dolną część Glinika Starego włączono do Wałbrzycha, a w 1973 cała miejscowość należała do miasta. Dzielnica do dnia dzisiejszego pozbawiona jest wielu urządzeń i instalacji komunalnych.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: