sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Pudełko z monetami w ruinach wałbrzyskiego Separatora
2016-10-05 11:00

goldentrain.pl - 8 zabytkowych monet znaleziono w ruinach wałbrzyskiego Separatora. 143 lata temu zostały zakopane w metalowym pudełku. Pudełko z monetami odkryli pracownicy firmy, która rozbierała obiekt. Po wywiezieniu gruzu zauważono kamień, będący fundamentem jednej ze ścian. To swoista kapsuła czasu.
- Jest to ważna informacja na temat historii obiektu. Nawet mieszkańcy Wałbrzycha spierają się co do początków tzw. Separatora czyli budynku przy ul. Reja 1 - mówi archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Marek Kowalski.


Serwis goldentrain.pl zaprasza!

- Na monetach wybita jest data 1873. Pudełko z monetami zostało wmurowane w budynek, ale to wskazuje nam kiedy został on zbudowany - mówi dyrektor wałbrzyskiego muzeum, Jacek Drejer.

Nominały możemy porównać do dzisiejszych 10 czy 20 groszówek. Monety trafiły do biura rzeczy znalezionych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
Poinformowano też wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Dzięki przeprowadzonym oględzinom wiadomo m.in., że monety wybito w mennicy we Wrocławiu.

- Na razie monety zostaną przekazane do muzeum jako depozyt, na czas całego postępowania. Złożyliśmy już wniosek do konserwatora, żeby pozostały u nas na stałe. Są one w kiepskim stanie, niezbędne będą prace konserwatorskie, które przeprowadzimy we własnym zakresie lub zlecimy je firmom, z którymi współpracujemy na stałe - informuje Jacek Drejer.Autor: goldentrain.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: