Już po raz drugi w Głuszycy organizowany będzie bieg upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Zapraszamy do kibicowania na trasie największego biegu pamięci w Polsce na symbolicznym dystansie 1963 metrów.
- Będziemy biec razem, nie jest to bieg na czas! Najważniejsze jest uczestnictwo w biegu, oddanie hołdu polskim patriotom i popularyzacja wiedzy na temat przemilczanej historii dotyczącej prześladowań polskiego podziemia. Dla 50-u zgłoszonych osób mamy przygotowane pakiety startowe – mówią organizatorzy. Zbiórka w niedzielę 28 lutego na placu przy kaplicy św. Józefa na głuszyckim osiedlu. Od godz. 11.40 wydawane będą pakiety startowe dla zgłoszonych uczestników biegu. Przed startem rozgrzewkę poprowadzą Ewa Sobieraj i Andrzej Kolisz, biegacze zaangażowani w przygotowanie ultramaratonu górskiego Waligóra Run Cross Głuszyca. - „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” rozpoczynamy o godz. 12.00. Trasa biegu prowadzić będzie ulicami Łukasiewicza, Pionierów, Dolną i zakończy się na placu targowym, gdzie nasi harcerze będą dekorować uczestników biegu medalami. Po biegu zapraszamy wszystkich startujących na ciepły posiłek do Centrum Kultury – dodają organizatorzy. W trakcie biegu w całej Polsce odbędzie się zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. Przed biegiem o godz. 10.45 w kaplicy św. Józefa zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Przyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcejJuż w najbliższą sobotę 3 czerwca odbędą się Biegi Szlakiem Riese. Start półmaratonu o godz. 10:00, historyczna dycha o godz. 10:30 z Parku Jordanowskiego w Głuszycy. Miłośników biegania i historii zachęcamy do udziału w wydarzeniu!
czytaj więcej