sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Strażacy podsumowali rok
2016-03-01 20:53

Ponad 2800 wydarzeń odnotowali wałbrzyscy strażacy w minionym roku. Wzrost wyjazdów spowodowany jest przede wszystkim większą ilością pożarów traw i lasów, które miały miejsce nie tylko w sezonie wiosennym, lecz ze względu na brak opadów i długotrwałą suszę w ciągu całego roku.Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu powstała 1 stycznia 1999 roku, w ramach przeprowadzonej w Polsce reformy samorządowej. Obejmuje ona swoim zasięgiem działania teren dwóch powiatów, tj. miasta Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 515 km2, a liczba mieszkańców stałych około 180 tysięcy. W roku 2015 jak i w latach poprzednich największą ilość zdarzeń odnotowano na terenie miasta Wałbrzych, następnie w gminie Boguszów - Gorce. W pozostałych gminach ilość interwencji waha się w przedziale pomiędzy 60 a 150 zdarzeń rocznie. Analiza przyczyn powstawania pożarów wskazuje na dominującą rolę człowieka w inicjowaniu zdarzeń pożarowych. Główne miejsce podobnie jak wcześniej zajmują umyślne podpalenia, które w 2015 roku wzrosły o ok. 55 procent. Natomiast na drugim miejscu ponownie znajduje się nieostrożność osób dorosłych w posługiwaniu się otwartym ogniem.
Aż o 130 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba wyjazdów straży pożarnej do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Na kolejnych miejscach znajdują się wyjazdy związane przede wszystkim z wypadkami, kolizjami drogowymi oraz zdarzenia związanie z nieprawidłową eksploatacją konstrukcji budowlanych. Pod koniec 2015 roku Państwowa Straż Pożarna w Wałbrzychu pozyskała pojazdy i sprzęt wartości ponad 6 milionów złotych. Największym, a zarazem najcenniejszy jest wóz z ponad 40-metrową drabiną mechaniczna marki Iveco. - Ma łamane przęsło. W Polsce mamy tylko trzy tego typu pojazdy. Zastąpi nasza zasłużoną, bo 28-letnią drabinę – wyjaśnia komendant. W porównaniu do swojej poprzedniczki ma o 4 metry więcej i łamane przęsło. To sprawia, że można ją lepiej wykorzystać podczas działań ratowniczych na wysokości. - O tym jak jest potrzebna przekonaliśmy się rok temu podczas akcji gaśniczej w Zamku Książ, gdzie wykorzystywano drabinę – mówi Grzegorz Kułak. Kolejnym nabytkiem jest średni samochód ratownictwa chemiczno- -ekologicznego, który będzie służył grupie specjalistycznej działającej w naszej komendzie. To jeden z trzech na Dolnym śląsku tego typu pojazdów. - Ten sprzęt zastąpi 23-letnie auto, z którego korzystaliśmy do tej pory. - Jest bardzo dobrze wyposażony. Pozwala wykryć niebezpieczne substancje, dokonywać pomiary stężeń oraz przepompowywać ciecz. Kosztuje około 1,5 miliona złotych i będzie służył całemu województwu – zaznaczył szef wałbrzyskiej straży pożarnej. Trzeci to samochód kwatermistrzowski z pełnymi funkcjami ratowniczymi marki Scania. Pozwala przewozić ładunki o większych gabarytach. - Pamiętam jak robiliśmy to PRZYTUL DOMENE z hostedby.pl Zarejestruj bezpłatnie swoja polska domene! ZADZWON 74 64 80 600 LUB NAPISZ info@hb.pl Strażacy podsumowali rok jeszcze za pomocą wywrotek skrzyniowych – wspominał Grzegorz Kułak. - Teraz możemy transportować nim piasek czy sorbent - dodaje. Ma również urządzenie dźwigowe HDS i w zależności od wysięgu udźwig od 800 kg do 6 ton przy ramieniu złożonym, co pozwala przestawiać niewielkie pojazdy i duże opakowania. Ostatnim jest autobus do przewożenia strażaków dla 46 osób. Niestety strażacy ponieśli również straty. Największe podczas akcji gaśniczej, która miała miejsce w dniach 5 – 24 lipca 2015 roku na terenie składowiska odpadów przemysłowych MO-Bruk przy ul. Górniczej w Wałbrzychu. Wówczas pożarem zostały objęte odpady przemysłowe na powierzchni ok. 5000 m˛. Podczas działań doszło do licznych uszkodzeń sprzętu i umundurowania na łączną kwotę blisko 140 tysięcy złotych (sprzęt gaśniczy na kwotę ponad 10 tys. zł, naprawy pojazdów i sprzętu - ponad 10 tys. zł, koszt odtworzenia wyposażenia osobistego ratowników - ponad 94 tys. zł, zużyte materiały pędne i środki pianotwórcze - ponad 23 tys. zł).
W ramach nadzoru przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w roku 2015 przeprowadzono na terenie miasta Wałbrzych i powiatu wałbrzyskiego 140 kontroli. Ogółem w ramach przeprowadzonych czynności kontrolno-rozpoznawczych stwierdzono 280 nieprawidłowości, w tym 65 (23%) stwarzających zagrożenie dla życia ludzi i 215 (77%) w zakresie pozostałych zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń.

 Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: