W Jedlinie-Zdrój powstaje replika pociągu Adolfa Hitlera. Amerika bo tak nazywał się pociąg specjalny wodza Trzeciej Rzeszy, stoi w pobliżu Pałacu Jedlinka. Póki co obejrzeć można jeden przedział w którym pisane były meldunki.
- Ponieważ jesteśmy w pierwszym etapie, mamy przedział konferencyjny i przedział z maszynami do pisania gdzie były pisane meldunki. Kolejne przedziały to są przedział sypialny, przedział z maszyną szyfrującą. W dalszym etapie będzie realizowane sześć przedziałów, będziemy też robić replikę dział, które były na pierwszym wagonie. Potrzebujemy jeszcze na to czasu. - mówi właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka, Radosław Leda.
Replika ma być wierną kopią oryginału, do jej produkcji wykorzystano materiały zastosowane w produkcji pierwowzoru min. palisander i drewno wiśniowe. W pociągu Adolf Hitler podróżował po Polsce.
- Jest to wagon 10252, jeden z 16 jakie wchodziły w skład mobilnej kwatery Adolfa Hitlera specjalnego pociągu Amerika. W tym wagonie wódz Trzeciej Rzeszy w 1939 roku jeździł po Polsce. W tym wagonie padały rozkazy by zbombardować Warszawę, by być bezlitosnym. Padały rozkazy o wojnie totalnej, o wojnie na wyniszczenie. Dlatego go odtwarzamy, bo tu kształtowała się późniejsza polityka okupanta. - mówi odkrywca i pasjonat historii, Łukasz Kazek.
Pociąg pokazano publicznie po raz pierwszy, dodatkową atrakcją związaną z pokazem był przejazd zabytkowym składem kolejowym z Jedliny-Zdroju do Wałbrzycha najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pod górą Wołowiec.
- Będziemy oczekiwać na wjazd pociągu specjalnego, który będzie kursował z Wałbrzycha Głównego do Jedliny-Zdrój przez najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Tunel stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną, kolejową. Ma to na celu pokazanie naszych terenów i pięknej linii kolejowej 286, która też się zmieni. Zmieni się też w niedalekiej przyszłości sama stacja Jedlina-Zdrój. - mówi dyrektor Zakładu Lini Kolejowych PKP S.A, Dariusz Kolubka.
Gabinet Osobliwości w Zamku Książ to unikatowa w skali kraju wystawa stała, która nieustannie ewoluuje, wzbogacając się o nowe, spektakularne obiekty. Już w lutym zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zupełnie nowe eksponaty oraz wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach z kolekcjonerami.
czytaj więcejW Bielawie odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Dolnośląskie zagłębie przemysłowe III Rzeszy. Praca przymusowa i produkcja zbrojeniowa. Bielawa – Pieszyce – Dzierżoniów”.
czytaj więcej22 grudnia 1985 roku doszło do wybuchu metanu w jednym z szybów KWK "Wałbrzych". W wyniku tej największej w powojennej historii wałbrzyskiego górnictwa katastrofy śmierć poniosło 18 górników.
Najmłodszy z górników miał 18 lat, najstarszy 42. Jako jedyny katastrofę przeżył Andrzej Zieliński - inicjator powstania tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia, którą odsłonięto 22 grudnia 2010 roku w 25 rocznicę tej tragedii. Co roku rodziny, przyjaciele, znajomi, górnicy, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic oddają cześć tragicznie zmarłym zapalając symbolicznie 18 zniczy.
Ulica Beethovena w Wałbrzychu otrzymała ogromne dofinansowanie na rewitalizację terenów pogórniczych, ponieważ tu było ich wyjątkowo dużo - warto to przypomnieć w dniu górniczego święta. Tu swoją główną siedzibę miała Kopalnia Węgla Kamiennego "Bolesław Chrobry" działająca od około 1780 roku. Pierwotnie nosiła nazwę „Bahnschacht”, później, jako dużej kopalni Hochbergów, właścicieli Książa, nadano jej nazwę „Fürstenstein-gruben-Balinschachtanlange”. W 1945, kiedy zyskała polską nazwę, kopalnia posiadała pięć czynnych szybów, w tym jeden wydobywczy podwójny. Poziomy wydobywcze znajdowały się na głębokości 365 m i 470 m pod ziemią. Wiele obiektów przy ulicy zostało wyburzonych po zakończeniu II wojny światowej - zakłady i fabryki zostały okradzione i wywiezione przez Rosjan na teren ZSRR. Część budowli kopalnianych służy do dziś, między innymi jako siedziba MOPS-u. Opuszczone pozostają: schrony i wartownie, łaźnia, magazyny i biurowce wraz z przychodnią, budynki techniczne, hala nadszybia oraz szyby "Bolesław Chrobry Wschód" i "Zachód" (Wikipedia). Dziś to własność prywatna, próbowano je zezłomować, ale trafiły do rejestru zabytków.
czytaj więcejOd 3 do 7 grudnia 2025r. serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania mieszkańców, pasjonatów górniczych tradycji.
czytaj więcej