sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Centrum Bioedukacji Multimedialnej w Zamku Grodno
2019-06-21 09:09

Na Zamku Grodno w Gminie Walim Wójt Gminy Walim Adam Hausman, Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej Bożena Dróżdż oraz Przewodnicząca Rady Gminy Walim Zuzanna Bodurka, przecięli wspólnie wstęgę, tym samym otwierając kolejną atrakcję - Centrum Bioedukacji Multimedialnej. To zachwycające swym pięknem i technologicznymi rozwiązaniami miejsce, powstało jako jedna z trzech części projektu pn. „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.


W uroczystościach otwarcia udział wzięli Radni Gminy Walim, Wojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, Włodarze gmin sąsiednich, Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej ZIT AW Bożena Dróżdż, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Walim, sołtysi, a także przyjaciele Gminy Walim, kierownicy parków krajobrazowych, przedstawiciele nadleśnictwa, służb mundurowych, zamków i pałaców województwa dolnośląskiego oraz szefowie organizacji turystycznych. Nie zabrakło również towarzyszących nam zawsze sówek.

Wójt Gminy Adam Hausman przedstawił przybyłym koncepcję rozbudowy Zamku Grodno, pokazując, jak bardzo zmienił się zamek w ciągu ostatnich 11 lat, czyli w okresie, od kiedy jego właścicielem jest Gmina Walim.

Co się zmieniło na Zamku Grodno? W ramach Centrum, dla zwiedzających, przygotowano dwie sale zamku – jedna poświęcona jest nietoperzom, z racji Ostoi Nietoperzy Gór Sowich w obszarze Natura 2000. W niej zwiedzający obejrzy film w technologii 3D. Technologia XXI w. została w tym przedsięwzięciu wkomponowana w mury średniowiecznego Zamku. W drugiej sali średniowiecznych murów, zwiedzający przejdą przez cztery pory roku z wykorzystaniem efektów specjalnych. Tu zastosowano, między innymi, technologię hologramu. Gości zamku powita hologramowa Biała Dama, z którą związana jest najważniejsza legenda tej średniowiecznej budowli. Jak sama nazwa wskazuje, Centrum Bioedukacji Multimedialnej, to miejsce, w którym będziemy prezentować zwiedzającym przyrodę Rezerwatu Góra Choina oraz Gór Sowich. Należy podkreślić, że w projekcie zastosowano nowoczesne technologie multimedialne, ale również podczas adaptacji pomieszczeń poddasza Zamku Grodno, postawiono na nowe rozwiązania ekologiczne, montując powietrzną pompę cieplną. Koszt całego projektu w Zagórzu Śląskim, realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej, opiewa na kwotę prawie 13,2 mln zł, z tego środki pozyskane to kwota 7,3 mln zł. Natomiast na realizację zadania Centrum Bioedukacji Multimedialnej wydatkowano kwotę ponad 3,3 mln zł, a dofinansowanie wyniosło prawie 2,3 mln zł.Autor: walim.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: