Rozdanie Nagród Starosty Wałbrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to przyjemne wydarzenie, mające na celu docenienie wkładu twórców w budowanie wizerunku powiatu, zauważenie i nagrodzenie ich talentu i aktywnych działań. Rozdanie nagród odbywa się co roku, tym razem miało miejsce 13 grudnia, a wśród laureatów w kategorii indywidualnej znalazł się mieszkaniec Głuszycy – Pan Grzegorz Czepil, który już od ponad 20 lat działa na rzecz popularyzowania lokalnej historii.
Swoją działalność rozpoczął jeszcze jako mieszkaniec Świdnicy – kupił na tamtejszej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości pierwszą kartkę pocztową z widokiem przedwojennej Głuszycy. Dało to początek największej kolekcji kart pocztowych, map oraz innych pamiątek z terenu Gminy Głuszyca i okolic. Nieodpłatnie udostępnia zgromadzone zbiory zainteresowanym wydawcom książek, lokalnym mediom, uczniom i studentom do prac dyplomowych. Dzięki publikacjom w internecie nawiązuje szereg kontaktów z byłymi mieszkańcami regionu, udziela im informacji w trakcie historycznych poszukiwań. Na co dzień prowadzi facebookowy profil Głuszyca na starej fotografii, a reprodukcje swoich zbiorów prezentuje w minigalerii w prowadzonym przez siebie lokalu gastronomicznym Jadło w Głuszycy.
Od 2016 r. stale publikuje na łamach Kuriera Głuszyckiego, gdzie przybliża czytelnikom historię Gminy Głuszyca i Powiatu Wałbrzyskiego od średniowiecza do XX wieku. Swoje zbiory użyczył na potrzeby albumu Powiat Wałbrzyski na dawnych pocztówkach autorstwa Andrzeja Dobkiewicza wydanego przez Wydawnictwo Errata. Był także konsultantem tej publikacji.
Kilkukrotnie, dzięki stałej współpracy z Centrum Kultury-Miejską Biblioteką Publiczną w Głuszycy, zorganizował wystawy swoich zbiorów, które za każdym razem cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu wałbrzyskiego. Ściśle współpracuje z głuszyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Klubem Seniora Relax.
Wspólnie z grupą pasjonatów był współzałożycielem i pierwszym Prezesem powstałego w 2006 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy. Główne cele stowarzyszenia to popularyzowanie walorów kulturowych, geograficznych i społecznych Gminy Głuszyca zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Chętnie udziela się w mediach ogólnopolskich. Gościł w programach o tematyce historyczno-turystycznej produkcji TVP, swoją wiedzą dzieli się ze słuchaczami Polskiego Radia, Radia Złote Przeboje oraz Radia Wnet. Był cytowany w publikacji Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region Wałbrzyski.
Nagrodę wręczył Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak oraz Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz. Wśród nagrodzonych w kategorii indywidualnej znaleźli się również Elżbieta Chruszcz-Szomańska, Łukasz Kazek, a w kategorii zbiorowej Stowarzyszenie Górali Czarnoborskich z siedzibą w Czarnym-Borze.
Serdecznie gratulujemy!
Źródło: gluszyca.pl
Organizatorzy imprezy, czyli Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”, przygotowali dla gości Festiwalu mnóstwo atrakcji. Największy kompleks sal zamku stał się przestrzenią dla niezwykłych machin Leonarda da Vinci. Turyści mogli zobaczyć i wypróbować eksponaty zaprojektowane przez renesansowego mistrza. Dziedziniec honorowy na dwa dni zamienił się w prawdziwe pole bitwy, na którym odbyło się kilkanaście starć najróżniejszych formacji wojskowych. Odwiedzający zamek obejrzeli m.in. walkę Rzymian, Wikingów, rycerzy, Słowian. Takiej „Bitwy Epok” nie było dotąd nigdzie.
czytaj więcejWójt Gminy Miękinia, Zamek Wojnowice i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu w sobotę 6 lipca 2019r. zapraszają na IV Turniej Rycerski o Mizerykordię Kasztelana Zamku Wojnowice. Po raz kolejny najlepsze rycerstwo Dolnego Śląska i Polski najedzie wojnowicki zamek, aby zademonstrować swój kunszt.
Całość święta rozpocznie się o godzinie 12:30 ceremonią przekazania klucza i uroczystym pochodem na plac turniejowy. Wezmą w nim udział cnotliwe damy, kilkadziesiąt rycerzy z różnych stron świata i ich giermkowie, a widowisku towarzyszyć będą śpiewy Scholi Gregoriana Silesiensis. Upiększą również pasowanie na rycerza Tobiasza z Trzcińska.
Na Zamku Grodno w Gminie Walim Wójt Gminy Walim Adam Hausman, Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej Bożena Dróżdż oraz Przewodnicząca Rady Gminy Walim Zuzanna Bodurka, przecięli wspólnie wstęgę, tym samym otwierając kolejną atrakcję - Centrum Bioedukacji Multimedialnej. To zachwycające swym pięknem i technologicznymi rozwiązaniami miejsce, powstało jako jedna z trzech części projektu pn. „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.
czytaj więcejFestiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. W roku 2018 program wygląda następująco:
czytaj więcejW piątek 24 sierpnia 2018r. rozpoczyna się Miedzianka Fest - Festiwal Reportażu, który kolejny rok skupiać będzie czołówkę krajowych reporterów i pisarzy. Wśród gości znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, a także organizatorzy Filip Springer i Olga Gitkiewicz.
Miedzianka to miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi oraz z map za sprawą rabunkowego wydobycia uranu, którego wydobyte rudy zostały w całości wywiezione do Związku Radzieckiego. Na skutek katastrofy górniczej w latach 70-tych ubiegłego wieku mieszkańców Miedzianki przesiedlono do Jeleniej Góry, a w Miedziance pozostał jedynie Kościół i… browar. Za sprawą Filipa Springera i jego reportażu (Miedzianka – historia znikania) co roku do byłego miasteczka niedaleko Jeleniej Góry ściągają tłumy chętnych na spotkania z literaturą faktu. W tym roku głównym hasłem wydarzenia będzie „Krajobraz opowieści”.