sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Grodziszcze - odbudowa ruiny wieży
2023-12-06 13:10

Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.


Wieża powstała na początku XIX wieku i służyła za myśliwską siedzibę dla hrabiego Antona Alexandra von Magnis. Po kilkudziesięciu latach została udostępniona turystom i przez jakiś czas można tu było zakupić kawę czy lemoniadę. Ruina była stale zamieszkiwana aż do lat 40. XX wieku. Większa część budynku zawaliła się w latach 50.

 

Odbudowa będzie nie tylko przywróceniem historii tego miejsca. Stanowić będzie nowy rodzaj atrakcji leżącej na pieszym szlaku „4 Wież Wzgórz Włodzickich”. Do wieży można dojść od stacji kolejowej w Gorzuchowie (2 km) lub zielonym szlakiem od wieży w Suszynie.

 

W ramach realizacji projektu polsko-czeskiego, w przyszłym roku rozpocznie się budowa trasy rowerowej, zarówno od strony Ścinawki Średniej, jak i Bożkowa. Ponadto Gmina przejmuje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) grunt, na którym powstanie parking. Będzie można tam zostawić samochód i pieszo dojść do wieży (1,5 km). Odbudowa romantycznej ruiny na Grodziszczu powinna ruszyć w przyszłym roku, a dofinansowanie w wysokości 80% pochodzić będzie ze środków Interreg Czechy-Polska 2021-2027.

 

Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje projektantowi Piotrowi Gara za bardzo dobrą współpracę, a także Łukaszowi Przybylakowi z Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda za wiele słów wsparcia i merytoryczną pomoc przy opracowaniu koncepcji odbudowy. Mamy nadzieję na dalszą ścisłą współpracę podczas prac remontowych, aby odbudowana wieża mogła zaskoczyć turystów nie tylko swoim pięknem, ale i ciekawą historią przedstawioną w oryginalny sposób.

 

gmina.nowaruda.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: