stycznia 2009 r. uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha dokonano podziału Muzeum w Wałbrzychu poprzez wyłączenie Oddziału Muzeum Przemysłu i Techniki oraz Oddziału Archeologii.
Na bazie wyłączonych oddziałów powstała nowa instytucja kultury pn. Park Wielokulturowy - Stara Kopalnia. Zgodnie ze statutem instytucja zajmuje się promocją kultury przemysłowej regionu, związanej z górnictwem węgla kamiennego, konserwacją i ochroną substancji zabytkowej dawnej KWK "Julia" oraz zgromadzonych materiałów, prowadzeniem badań i dokumentowaniem dziedzictwa przemysłowego na potrzeby turystyki, organizowaniem konferencji naukowych, imprez kulturalnych, oświatowych, turystycznych, wystawienniczych, targowych i innych.
W związku z nierozstrzygnięciem konkursu na stanowisko dyrektora nowej instytucji kultury (do konkursu przystąpił 1 kandydat, który nie spełnił wymogów formalnych - nie posiadał wymaganego stażu pracy), pełnienie obowiązków dyrektora Parku Wielokulturowego - Stara Kopalnia powierzone zostało Kazimierzowi Szewczykowi, dotychczasowemu kierownikowi Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu.
Jednocześnie 1 stycznia 2009 r. nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum w Wałbrzychu. Nowym dyrektorem, wyłonionym w drodze konkursu, został Marek Stadnicki, dotychczasowy pracownik Działu Sztuki Muzeum w Wałbrzychu. Marek Stadnicki z wykształcenia jest historykiem sztuki od wielu lat zajmuje się historią, sztuką i szeroko pojętą kulturą Dolnego Śląska, czego dowodem są opracowania monograficzne zabytków naszego regionu.
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha
Tel. 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 66 55 118
Gabinet Osobliwości w Zamku Książ to unikatowa w skali kraju wystawa stała, która nieustannie ewoluuje, wzbogacając się o nowe, spektakularne obiekty. Już w lutym zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zupełnie nowe eksponaty oraz wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach z kolekcjonerami.
czytaj więcejW Bielawie odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Dolnośląskie zagłębie przemysłowe III Rzeszy. Praca przymusowa i produkcja zbrojeniowa. Bielawa – Pieszyce – Dzierżoniów”.
czytaj więcej22 grudnia 1985 roku doszło do wybuchu metanu w jednym z szybów KWK "Wałbrzych". W wyniku tej największej w powojennej historii wałbrzyskiego górnictwa katastrofy śmierć poniosło 18 górników.
Najmłodszy z górników miał 18 lat, najstarszy 42. Jako jedyny katastrofę przeżył Andrzej Zieliński - inicjator powstania tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia, którą odsłonięto 22 grudnia 2010 roku w 25 rocznicę tej tragedii. Co roku rodziny, przyjaciele, znajomi, górnicy, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic oddają cześć tragicznie zmarłym zapalając symbolicznie 18 zniczy.
Ulica Beethovena w Wałbrzychu otrzymała ogromne dofinansowanie na rewitalizację terenów pogórniczych, ponieważ tu było ich wyjątkowo dużo - warto to przypomnieć w dniu górniczego święta. Tu swoją główną siedzibę miała Kopalnia Węgla Kamiennego "Bolesław Chrobry" działająca od około 1780 roku. Pierwotnie nosiła nazwę „Bahnschacht”, później, jako dużej kopalni Hochbergów, właścicieli Książa, nadano jej nazwę „Fürstenstein-gruben-Balinschachtanlange”. W 1945, kiedy zyskała polską nazwę, kopalnia posiadała pięć czynnych szybów, w tym jeden wydobywczy podwójny. Poziomy wydobywcze znajdowały się na głębokości 365 m i 470 m pod ziemią. Wiele obiektów przy ulicy zostało wyburzonych po zakończeniu II wojny światowej - zakłady i fabryki zostały okradzione i wywiezione przez Rosjan na teren ZSRR. Część budowli kopalnianych służy do dziś, między innymi jako siedziba MOPS-u. Opuszczone pozostają: schrony i wartownie, łaźnia, magazyny i biurowce wraz z przychodnią, budynki techniczne, hala nadszybia oraz szyby "Bolesław Chrobry Wschód" i "Zachód" (Wikipedia). Dziś to własność prywatna, próbowano je zezłomować, ale trafiły do rejestru zabytków.
czytaj więcejOd 3 do 7 grudnia 2025r. serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania mieszkańców, pasjonatów górniczych tradycji.
czytaj więcej