sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Urodziny pierwszego wieżowca w Polsce
2009-10-08 13:05

Minęło 80 lat od zaprojektowania pierwszego polskiego „drapacza chmur” w Katowicach.


Wielki krach na giełdzie w 1929 roku dotknął i polską gospodarkę. Huty stali odkryły, że nie mają jak pozbyć się swojego wyrobu, a coś trzeba było zaradzić na złą sytuację. W tych okolicznościach zrodził się pomysł wybudowania najwyższego budynku w ówczesnej Polsce.
Budowla ta składała się z dwóch budynków, połączonych ze sobą na wysokości czwartego piętra. Niższy miał 6 pięter i stanowił siedzibę biur Śląskiej izby Skarbowej. W wyższym, 14-to piętrowym mieściły się apartamenty dla prezesa i księgowych oraz mieszkania dla pracowników urzędu. Budynek miał też dwa piętra podziemne, a jedno z nich było owianym tajemnicą skarbcem (tuż pod urzędem).
Prócz standardowych wygód typu łazienka i ciepła woda, do dyspozycji były 3 windy, a do tego funkcjonowała centrala telefoniczna. Tego dobytku strzegł portier, a gospodarz domu czuwał nad porządkiem.
Budynek miał też swój udział w historii – 1 wrześni '39 mieścił się tam punkt obrony przeciwlotniczej (na tarasie widokowym).



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: