Minęło 80 lat od zaprojektowania pierwszego polskiego „drapacza chmur” w Katowicach.
Wielki krach na giełdzie w 1929 roku dotknął i polską gospodarkę. Huty stali odkryły, że nie mają jak pozbyć się swojego wyrobu, a coś trzeba było zaradzić na złą sytuację. W tych okolicznościach zrodził się pomysł wybudowania najwyższego budynku w ówczesnej Polsce.
Budowla ta składała się z dwóch budynków, połączonych ze sobą na wysokości czwartego piętra. Niższy miał 6 pięter i stanowił siedzibę biur Śląskiej izby Skarbowej. W wyższym, 14-to piętrowym mieściły się apartamenty dla prezesa i księgowych oraz mieszkania dla pracowników urzędu. Budynek miał też dwa piętra podziemne, a jedno z nich było owianym tajemnicą skarbcem (tuż pod urzędem).
Prócz standardowych wygód typu łazienka i ciepła woda, do dyspozycji były 3 windy, a do tego funkcjonowała centrala telefoniczna. Tego dobytku strzegł portier, a gospodarz domu czuwał nad porządkiem.
Budynek miał też swój udział w historii – 1 wrześni '39 mieścił się tam punkt obrony przeciwlotniczej (na tarasie widokowym).
Przy ul. Kłodzkiej 12 w gminie Jedlina-Zdrój odnaleziono niewybuch. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce natychmiast przybyła policja, która zabezpieczyła teren wokół pocisku. Specjaliści z zespołu pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu dokonali wstępnej oceny, wskazując, że jest to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej.
czytaj więcejUbiegłoroczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Również pomysł na ten rok z pewnością przyciągnie i mieszkańców i turystów odwiedzających Dzierżoniów. Pierwsza „Niedziela z historią” już 23 czerwca.
czytaj więcejRozpoczął się pierwszy etap zabezpieczenia ruin zamku Grodztwo w Kamiennej Górze. Miasto Kamienna Góra zleciło przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę, które mają zatrzymać degradację zabytku.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.