Trasa turystyczna w dawnym poniemieckim schronie to atrakcja przygotowana dla zwiedzających przez II liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Paruset metrowy tunel znajdujący się w górze parkowej został zaaranżowany na muzeum związane z wałbrzyską historią.
We wnętrzach schronu możemy podziwiać eksponaty nawiązujące do długoletnich tradycji górniczych miasta. Obok narzędzi stosowanych przy wydobywaniu węgla, prezentowane są również stroje robocze i odświętne wałbrzyskich górników. Na ścianach tunelu wiszą również zdjęcia i ryciny przedstawiające miasto przed wojną oraz fotografie i plany zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W zwiedzaniu obiekty pomagają wałbrzyscy harcerze. Nie znane jest oficjalne przeznaczenie tunelu wydrążonego w górze parkowej . Niektóre hipotezy mówią o budowanym w pośpiechu przez III Rzeszę podziemnym laboratorium. Najprawdopodobniej był to jednak kompleks schronów, które ciągną się pod wałbrzyskim parkiem Sobieskiego. Według poniemieckich planów do tuneli znajdowało się co najmniej 5 wejść. Dla zwiedzających udostępniony został schron, do którego można się dostać przez dziedziniec 2 Liceum Ogólnokształcącego. Dyrekcja placówki chce umożliwiać wałbrzyszanom zwiedzanie obiektu oraz wykorzystywać tunel podczas świąt narodowych, jak obchody Odzyskania Niepodległości. Trasa została otworzono podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Placówka udostępniła tunel dla zwiedzających oraz przygotowała program pod hasłem „Kamienie Milowe”.
źródło: 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej