sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Nazistowski schron turystyczny
2011-09-26 14:38

Trasa turystyczna w dawnym poniemieckim schronie to atrakcja przygotowana dla zwiedzających przez II liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Paruset metrowy tunel znajdujący się w górze parkowej został zaaranżowany na muzeum związane z wałbrzyską historią.


 


We wnętrzach schronu możemy podziwiać eksponaty nawiązujące do długoletnich tradycji górniczych miasta. Obok narzędzi stosowanych przy wydobywaniu węgla, prezentowane są również stroje robocze i odświętne wałbrzyskich górników. Na ścianach tunelu wiszą również zdjęcia i ryciny przedstawiające miasto przed wojną oraz fotografie i plany zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W zwiedzaniu obiekty pomagają wałbrzyscy harcerze. Nie znane jest oficjalne przeznaczenie tunelu wydrążonego w górze parkowej . Niektóre hipotezy mówią o budowanym w pośpiechu przez III Rzeszę podziemnym laboratorium. Najprawdopodobniej był to jednak kompleks schronów, które ciągną się pod wałbrzyskim parkiem Sobieskiego. Według poniemieckich planów do tuneli znajdowało się co najmniej 5 wejść. Dla zwiedzających udostępniony został schron, do którego można się dostać przez dziedziniec 2 Liceum Ogólnokształcącego. Dyrekcja placówki chce umożliwiać wałbrzyszanom zwiedzanie obiektu oraz wykorzystywać tunel podczas świąt narodowych, jak obchody Odzyskania Niepodległości. Trasa została otworzono podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Placówka udostępniła tunel dla zwiedzających oraz przygotowała program pod hasłem „Kamienie Milowe”.

 

źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: