sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Wiadomość sprzed 100 lat
2013-11-20 12:43

 

List w butelce pochodzący z początku XX wieku odnalazła ekipa remontowa wałbrzyskiego magistratu. Znalezisko nie jest jednak romantycznym przesłaniem do kochanki. W butelce po piwie, niemieccy robotnicy umieścili swoje dane, informacje o płacy, a także jakim trunkiem uczcili zakończenie remontu ratusza w 1903 roku.


 Zalokowaną butelkę znaleziono podczas prac przy poszyciu dachowym magistratu. W szklanym naczyniu po piwie, produkowanym w dawnym Freiburgu, dzisiejszych Świebodzicach, umieszczona została notatka. List został spisany przez czterech niemieckich majstrów i czeladników w 1903 roku. Przesłanie zostało przetłumaczone przez dział historyczny wałbrzyskiego muzeum.
„(…)Stawka godzinowa była 30 fenigów za godzinę. Stawianie wieży ukończyliśmy, Wałbrzych 3 lipca 1903. Cieśla mistrz budowlany Carl Jäger i Syn z Wałbrzycha, Mistrz murarski Fritz Beer z Wałbrzycha. Uczciliśmy 1 litrem żytniówki dostarczonej przez Roberta Hahna w cenie 60 fenigów, 50 fenigów, 40 za litr” – czyta nam Anna Żabska, rzecznik prasowy urzędu miejskiego.
Po takim uczczeniu remontu, nic dziwnego, że dach wałbrzyskiego magistratu przetrwał ponad wiek. Niedawno jednak przystąpiono do jego renowacji. Tym razem, to władze miasta zdecydowały się zostawić pamiątkę dla potomnych. W Chełmie jednej z wież ukryto tak zwaną kapsułę czasu, do które włożono dzisiejsze gadżety.
- Umieściliśmy tam między innymi mapę Wałbrzycha i jego flagę, nagranie hymnu, informacje zawierające nazwiska wszystkich radnych i obecnie panującego prezydenta. Dołączono również akt przywracający grodzkość naszemu miastu oraz aktualne wydania prasowe – wymienia Anna Żabska. Z naszych informacji wynika, że w kapsule nie znalazła się wzmianka o tym czy, lub jakim trunkiem uczczone zostanie zakończenie obecnego remontu.
Sgt.Pepper
Źródło: 30minut.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: