Głuszyckie Centrum Kultury po raz drugi włączyło się w organizację największego biegu pamięci w Polsce. Oddali tym hołd zapomnianym bohaterom - żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.
Bieg zorganizowany 28 lutego poprzedziła msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w kaplicy św. Józefa. Przed startem rozgrzewkę poprowadzili Ewa Sobieraj i Andrzej Kolisz, biegacze zaangażowani w przygotowanie ultramaratonu górskiego Waligóra Run Cross Głuszyca. „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” na symbolicznym dystansie 1963 metrów pokonała liczna grupa mieszkańców wraz z burmistrzem Głuszycy, głuszyckim radnymi Edytą Popek i Krzysztofem Krzymińskim. W wielopokoleniowym biegu brały także udział dzieci z rodzicami, młodzieży z grupy ACTIV-UP z Głuszycy Górnej, a także seniorzy. Biegnących prowadził konno Zbigniew Sosnowski, ubrany w strój ułański. Dla pierwszych 50-u zgłoszonych osób organizator ogólnopolskiego biegu – Fundacja Wolność i Demokracja - przekazała pakiety startowe wraz z koszulkami i medalami. Po zakończonym biegu w sali Centrum Kultury czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. W trakcie niedzielnego biegu głuszyczanie włączyli się także do ogólnopolskiej zbiórki publicznej przeznaczonej na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. -Dziękuję mieszkańcom Głuszycy i gościom z okolic za wspólne oddanie hołdu polskim patriotom poprzez uczestnictwo w dzisiejszym biegu – powiedział w czasie wręczania pakietów startowych Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
Przy ul. Kłodzkiej 12 w gminie Jedlina-Zdrój odnaleziono niewybuch. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce natychmiast przybyła policja, która zabezpieczyła teren wokół pocisku. Specjaliści z zespołu pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu dokonali wstępnej oceny, wskazując, że jest to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej.
czytaj więcejUbiegłoroczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Również pomysł na ten rok z pewnością przyciągnie i mieszkańców i turystów odwiedzających Dzierżoniów. Pierwsza „Niedziela z historią” już 23 czerwca.
czytaj więcejRozpoczął się pierwszy etap zabezpieczenia ruin zamku Grodztwo w Kamiennej Górze. Miasto Kamienna Góra zleciło przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę, które mają zatrzymać degradację zabytku.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.