sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Opowieści z krypty - tajemnice pochówków właścicieli Książa
2018-02-05 12:28

"Opowieści z krypty czyli tajemnice pochówków właścicieli Książa i Pszczyny w świetle najnowszych badań archeologicznych". W imieniu prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej oraz prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „O historii na żywo”.
Spotkanie odbędzie się w Sali Krzywej na drugim piętrze (dawnym gabinet pracy księcia Hansa Heinricha XV von Pless) 8 lutego 2018 r., (czwartek) o godzinie 17:30.


Gościem wydarzenia będzie Sławomir Kulpa, archeolog, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie poprowadzi Mateusz Mykytyszyn, Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Wstęp wolny!
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl


Autor jest archeologiem z wieloletnim doświadczeniem, kierującym lub współkierującym badaniami miast śląskich. Częścią tego świata są cmentarze oraz krypty. Przedmiotem spotkania będą krypty właścicieli Książa i Pszczyny. Prowadzone badania mają wymiar interdyscyplinarny, gdzie w skład grupy badawczej wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy. Sławomir Kulpa zaprezentuje nieznane zdjęcia z krypty oraz film z otwarcia po 325 latach sarkofagu hrabiny Susanny von Hochberg, żony hrabiego Hansa Heinricha I.

Krypty są wyjątkowym miejscem, które opowiadają nam o żyjących tu ludziach, ich życiu doczesnym i ostatniej woli, chorobach, diecie, modzie, religijności oraz obrządku pogrzebowym.

W skład zespołu pracującego obecnie w Kościele Świętego Mikołaja w Świebodzicach wchodzą : dr hab. Henryk Głąb (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), dr hab. Małgorzata Grupa prof. UMK (archeolog, konserwator zabytków, specjalista ds. tkanin zabytkowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Archeologii i Etnologii), dr Mirosław Furmanek (archeolog, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii), Sławomir Kulpa (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), dr Norbert Mika (historyk), Adrian Podgórski (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Agnieszka i Tomasz Trzos (konserwatorzy dzieł sztuki, A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków w Tychach), Agata Sady (archeobotanik, Muzeum Śląskie w Katowicach).

Prace są finansowane przez Śląskiego Konserwatora Zabytków i Gminą Miasta Świebodzice.

DODATKOWA INFORMACJA:
Świebodzice – krypta Hochbergów przy kościele św. Mikołaja
Świątynia powstała najpewniej już w II połowie XIII w. wraz z lokacją miasta. W 1268 r. poświadczony został kapłan ze Świebodzic, dla którego kościół w Pełcznicy (obecnie Ciernie) był jego kościołem macierzystym. Od XVI do XIX wieku w podziemiach kościoła grzebani byli panowie na Książu z rodziny von Hochberg.
W krypcie zachowało się dziewięć trumien dawnych i jedna współczesna nam, w której złożone szczątki z tych najbardziej zniszczonych. Hipotetycznie, można więc przyjąć, że było więcej niż dziewięć osób, które znalazły tu miejsce wiecznego spoczynku. Na pewno w krypcie spoczęli Hans Heinrich I (10.12.1598 – 9,08,1671), syn Henryka na Olszanach, jako pierwszy w rodzinie uhonorowany tytułem barona i hrabiego, członek rady cesarskiej, również spoczął w Świebodzicach. Był on dwukrotnie żonaty: z Heleną von Gellhorn (1627) i Suzanną Jadwigą von Schaffgotsch. Herby Gellhornów i Schaffgotschów, wyraźnie widoczne na dwóch trumnach. Małżonkowie Anna Emilia Anhalt-Pless (1770 – 1830) i Hans Heinrich VI (22.04.1768 – 7.05.1833) także spoczęli w krypcie pod kościołem Św. Mikołaja. W Świebodzicach spoczywają także Hans Heinrich X (2.12.1806 – 20.12.1885), pierwszego księcia von Pless i jego dwóch żon: Idy Philippiny Ottilii von Stechow i Adhelheid von Stechow.Autor: ksiaz.walbrzych.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: