"Opowieści z krypty czyli tajemnice pochówków właścicieli Książa i Pszczyny w świetle najnowszych badań archeologicznych". W imieniu prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej oraz prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „O historii na żywo”.
Spotkanie odbędzie się w Sali Krzywej na drugim piętrze (dawnym gabinet pracy księcia Hansa Heinricha XV von Pless) 8 lutego 2018 r., (czwartek) o godzinie 17:30.
Gościem wydarzenia będzie Sławomir Kulpa, archeolog, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie poprowadzi Mateusz Mykytyszyn, Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Wstęp wolny!
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872
e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
Autor jest archeologiem z wieloletnim doświadczeniem, kierującym lub współkierującym badaniami miast śląskich. Częścią tego świata są cmentarze oraz krypty. Przedmiotem spotkania będą krypty właścicieli Książa i Pszczyny. Prowadzone badania mają wymiar interdyscyplinarny, gdzie w skład grupy badawczej wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy. Sławomir Kulpa zaprezentuje nieznane zdjęcia z krypty oraz film z otwarcia po 325 latach sarkofagu hrabiny Susanny von Hochberg, żony hrabiego Hansa Heinricha I.
Krypty są wyjątkowym miejscem, które opowiadają nam o żyjących tu ludziach, ich życiu doczesnym i ostatniej woli, chorobach, diecie, modzie, religijności oraz obrządku pogrzebowym.
W skład zespołu pracującego obecnie w Kościele Świętego Mikołaja w Świebodzicach wchodzą : dr hab. Henryk Głąb (antropolog, Uniwersytet Jagielloński, Zakład Antropologii), dr hab. Małgorzata Grupa prof. UMK (archeolog, konserwator zabytków, specjalista ds. tkanin zabytkowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Archeologii i Etnologii), dr Mirosław Furmanek (archeolog, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii), Sławomir Kulpa (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), dr Norbert Mika (historyk), Adrian Podgórski (archeolog, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim), Agnieszka i Tomasz Trzos (konserwatorzy dzieł sztuki, A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków w Tychach), Agata Sady (archeobotanik, Muzeum Śląskie w Katowicach).
Prace są finansowane przez Śląskiego Konserwatora Zabytków i Gminą Miasta Świebodzice.
DODATKOWA INFORMACJA:
Świebodzice – krypta Hochbergów przy kościele św. Mikołaja
Świątynia powstała najpewniej już w II połowie XIII w. wraz z lokacją miasta. W 1268 r. poświadczony został kapłan ze Świebodzic, dla którego kościół w Pełcznicy (obecnie Ciernie) był jego kościołem macierzystym. Od XVI do XIX wieku w podziemiach kościoła grzebani byli panowie na Książu z rodziny von Hochberg.
W krypcie zachowało się dziewięć trumien dawnych i jedna współczesna nam, w której złożone szczątki z tych najbardziej zniszczonych. Hipotetycznie, można więc przyjąć, że było więcej niż dziewięć osób, które znalazły tu miejsce wiecznego spoczynku. Na pewno w krypcie spoczęli Hans Heinrich I (10.12.1598 – 9,08,1671), syn Henryka na Olszanach, jako pierwszy w rodzinie uhonorowany tytułem barona i hrabiego, członek rady cesarskiej, również spoczął w Świebodzicach. Był on dwukrotnie żonaty: z Heleną von Gellhorn (1627) i Suzanną Jadwigą von Schaffgotsch. Herby Gellhornów i Schaffgotschów, wyraźnie widoczne na dwóch trumnach. Małżonkowie Anna Emilia Anhalt-Pless (1770 – 1830) i Hans Heinrich VI (22.04.1768 – 7.05.1833) także spoczęli w krypcie pod kościołem Św. Mikołaja. W Świebodzicach spoczywają także Hans Heinrich X (2.12.1806 – 20.12.1885), pierwszego księcia von Pless i jego dwóch żon: Idy Philippiny Ottilii von Stechow i Adhelheid von Stechow.
W związku z sytuacją epidemiczną niemal 90% Polaków deklaruje, że tegoroczne wakacje spędzi w kraju. Blisko sześćdziesiąt osób planujących wyjazd chce spędzić urlop w regionie innym niż mieszka. Te dane pokazują jak istotne jest przygotowanie kompletnej oferty turystycznej prezentującej najciekawsze atrakcje regionu. Dlatego stworzenie sieci zabytków techniki pomoże dolnośląskim przedsiębiorcom rozwijać swój biznes, a zwiedzającym zaproponuje atrakcyjny, kompletny produkt turystyczny. Marszałek Cezary Przybylski uczestniczył w uroczystości podpisania porozumienia z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, dzięki któremu powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki.
czytaj więcejOrganizatorzy imprezy, czyli Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”, przygotowali dla gości Festiwalu mnóstwo atrakcji. Największy kompleks sal zamku stał się przestrzenią dla niezwykłych machin Leonarda da Vinci. Turyści mogli zobaczyć i wypróbować eksponaty zaprojektowane przez renesansowego mistrza. Dziedziniec honorowy na dwa dni zamienił się w prawdziwe pole bitwy, na którym odbyło się kilkanaście starć najróżniejszych formacji wojskowych. Odwiedzający zamek obejrzeli m.in. walkę Rzymian, Wikingów, rycerzy, Słowian. Takiej „Bitwy Epok” nie było dotąd nigdzie.
czytaj więcejWójt Gminy Miękinia, Zamek Wojnowice i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu w sobotę 6 lipca 2019r. zapraszają na IV Turniej Rycerski o Mizerykordię Kasztelana Zamku Wojnowice. Po raz kolejny najlepsze rycerstwo Dolnego Śląska i Polski najedzie wojnowicki zamek, aby zademonstrować swój kunszt.
Całość święta rozpocznie się o godzinie 12:30 ceremonią przekazania klucza i uroczystym pochodem na plac turniejowy. Wezmą w nim udział cnotliwe damy, kilkadziesiąt rycerzy z różnych stron świata i ich giermkowie, a widowisku towarzyszyć będą śpiewy Scholi Gregoriana Silesiensis. Upiększą również pasowanie na rycerza Tobiasza z Trzcińska.
Na Zamku Grodno w Gminie Walim Wójt Gminy Walim Adam Hausman, Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej Bożena Dróżdż oraz Przewodnicząca Rady Gminy Walim Zuzanna Bodurka, przecięli wspólnie wstęgę, tym samym otwierając kolejną atrakcję - Centrum Bioedukacji Multimedialnej. To zachwycające swym pięknem i technologicznymi rozwiązaniami miejsce, powstało jako jedna z trzech części projektu pn. „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.
czytaj więcejFestiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. W roku 2018 program wygląda następująco:
czytaj więcej