Powstała strona internetowa poświęcona Dzierżoniowskim Żydom. To archiwalny zbiór wspomnień przedstawiony za pomocą nagrań audio wraz z mapką i zdjęciami. Organizatorem jest Fundacja Forum Dialogu między Kulturami. Projekt współfinansowany był ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Gminy Miejskiej Dzierżoniów.
Jej zasób tworzą archiwalne fotografie oraz fragmenty wspomnień wybrane z zarejestrowanych relacji świadków historii - współczesnych dzierżoniowian oraz dawnych żydowskich mieszkańców miasta, a dotyczące różnych aspektów życia dawnej lokalnej społeczności żydowskiej.
Część z tych materiałów wykorzystano do opracowania audioprzewodnika w postaci mapy miasta odsyłającej do wspomnianych w narracjach konkretnych miejsc i powiązanej z odsłuchami fragmentów relacji ustnych oraz archiwalnymi zdjęciami. Mapa pozwala odwiedzić miejsca odnoszące się do powojennej historii społeczności żydowskiej Dzierżoniowa utrwalone w pamięci jego dawnych i obecnych mieszkańców.
Strona Dzierżoniowscy Żydzi 1945-1968
Partnerzy: Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gminy Miejskiej Dzierżoniów.
Źródło: dzierzoniow.pl
W dniu 28.08.2022 (niedziela) o g.16:00 serdecznie zapraszamy do Pałacu Struga na IV Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską.
Jest to wydarzenie historyczno-artystyczne organizowane przez Fundację Pałac Struga na uroczyste zakończenie dwóch wystaw: "Międzynarodowego Przeglądu Sztuki - Pałac Struga.2022", projektu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz wystawy poplenerowej X edycji projektu MADOA (Multicutoral Art & Disign Open Air), zorganizowanego w tym roku przez dr Annę Bielę w Pałacu Struga pod tytułem: "Divine".
O godzinie 16:00 odbędzie się ostatnie zwiedzanie wystaw z Kuratorkami:
mgr Sylwią Sobieraj-Borowiec i dr Anną Bielą. Następnie w sali balowej Pałacu Struga odbędzie się odczytanie fragmentów pamiętników Księżnej Izabeli Czartoryskiej pt. :Dyliżansem przez Śląsk. Dziennik z podróży do Cieplic w roku 1816". Na zakończenie wysłuchamy premierowego wykonania utworów Anny Czachorowskiej z płyty "Dotykam deszcz" w wykonaniu Isy Conar.
Autorzy książki "Adelsbach 1762. Zapomniana klęska Fryderyka Wielkiego" panowie: Dawid Golik i Jarosław Kryska oraz Prezes Fundacji Pałac Struga serdecznie zapraszają w dniu 09.07.2022 (sobota) o godzienie 18:00 do Oficyny pałacowej w Strudze na prezentację publikacji oraz historii pierwszej bitwy pod Strugą.
czytaj więcejW związku z sytuacją epidemiczną niemal 90% Polaków deklaruje, że tegoroczne wakacje spędzi w kraju. Blisko sześćdziesiąt osób planujących wyjazd chce spędzić urlop w regionie innym niż mieszka. Te dane pokazują jak istotne jest przygotowanie kompletnej oferty turystycznej prezentującej najciekawsze atrakcje regionu. Dlatego stworzenie sieci zabytków techniki pomoże dolnośląskim przedsiębiorcom rozwijać swój biznes, a zwiedzającym zaproponuje atrakcyjny, kompletny produkt turystyczny. Marszałek Cezary Przybylski uczestniczył w uroczystości podpisania porozumienia z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, dzięki któremu powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki.
czytaj więcejOrganizatorzy imprezy, czyli Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”, przygotowali dla gości Festiwalu mnóstwo atrakcji. Największy kompleks sal zamku stał się przestrzenią dla niezwykłych machin Leonarda da Vinci. Turyści mogli zobaczyć i wypróbować eksponaty zaprojektowane przez renesansowego mistrza. Dziedziniec honorowy na dwa dni zamienił się w prawdziwe pole bitwy, na którym odbyło się kilkanaście starć najróżniejszych formacji wojskowych. Odwiedzający zamek obejrzeli m.in. walkę Rzymian, Wikingów, rycerzy, Słowian. Takiej „Bitwy Epok” nie było dotąd nigdzie.
czytaj więcejWójt Gminy Miękinia, Zamek Wojnowice i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu w sobotę 6 lipca 2019r. zapraszają na IV Turniej Rycerski o Mizerykordię Kasztelana Zamku Wojnowice. Po raz kolejny najlepsze rycerstwo Dolnego Śląska i Polski najedzie wojnowicki zamek, aby zademonstrować swój kunszt.
Całość święta rozpocznie się o godzinie 12:30 ceremonią przekazania klucza i uroczystym pochodem na plac turniejowy. Wezmą w nim udział cnotliwe damy, kilkadziesiąt rycerzy z różnych stron świata i ich giermkowie, a widowisku towarzyszyć będą śpiewy Scholi Gregoriana Silesiensis. Upiększą również pasowanie na rycerza Tobiasza z Trzcińska.